Zalety samochodów elektrycznych
Samochody elektryczne są kolejnym etapem rozwoju motoryzacji, który określany jest ewolucją i pozytywną zmianą. Dzięki elektromobilności samochody są ekologiczne i przyjazne dla środowiska, a także przyjemniejsze w prowadzeniu i tańsze w eksploatacji. Elektromobilność to z pewnością pozytywna zmiana, dzięki której można zredukować emisję spalin do atmosfery, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie ludzi i ocieplenie klimatu. Daje ona również wiele nowych możliwości inżynierom, projektantom i producentom samochodów. W efekcie auta elektryczne są bardziej dynamiczne i nowoczesne.
Wszystko, co musisz wiedzieć o elektromobilności
Elektromobilność oznacza korzystanie z pojazdów elektrycznych, a także ich produkcję, utylizację odpadów i rozbudowę niezbędne infrastruktury energetycznej. Powodem rozwoju tego sektora gospodarczego jest troska o środowisko i konieczność zmian w tej gałęzi przemysłu.
E-mobilność to określenie coraz popularniejszego trendu. Czy jednak jest to tylko moda, czy raczej konieczność wprowadzania i tak nieuniknionych w przyszłości zmian? Wprowadzenie na rynek samochodów elektrycznych oraz rozbudowa stacji ładowania ma ogromne znaczenie dla środowiska. Przekłada się to na mniejszą skalę zanieczyszczeń oraz hałasu i znacznie czystsze powietrze.
Argumenty ekologiczne to nie wszystko, ponieważ mówi się o tym, że to kolejny etap rozwoju branży motoryzacyjnej, który korzystnie wpłynie na całą gospodarkę. Nadal słychać głosy, że elektromobilność to przyszłość ludzkości, nawet jeśli teraz wydaje się ona jeszcze odległa.
Przesiadka do samochodu elektrycznego i wynikające z niej korzyści
Wydawać się może, że samochody elektryczne to pojazdy, jak każde inne tylko z innym typem silnika. Jest to złudne wrażenie. Kierowca, który wsiądzie w samochód elektryczny, będzie mógł poczuć się, jak w luksusowym pojeździe. Komfort jazdy, cisza i duża moc to aspekty, które wyróżniają nawet małe miejskie pojazdy na tle klasycznych, napędzanych silnikiem spalinowym. Przesiadka do modelu elektrycznego to także gratyfikacje dla kierowców, jak np. dofinansowania zakupu, darmowe parkingi, czy możliwość poruszania się po bus pasie.
Samochód elektryczny — ładowanie i zasięg
W Polsce powstaje coraz więcej stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Dzięki temu można z nich skorzystać, np. udając się na zakupy do galerii. Nieustanny rozwój elektromobilności sprawia, że baterie w dzisiejszych autach można znacznie szybciej naładować, niż jeszcze kilka lat temu. Ponadto zasięg także się wydłużył. Niektóre auta na jednym ładowaniu mogą przejechać ponad 600 kilometrów, czego przykładem jest Tesla S Long Range.
Samochody elektryczne — zalety i przykładowe modele
Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, jak np. Renault ZOE, Volkswagen ID, czy Jaguar I-PACE. W ofertach dealerów samochodów nowych, jak i używanych można znaleźć modele miejskie, które perfekcyjnie sprawdzają się w swojej roli, jak również auta sportowe z niesamowitym przyspieszeniem, osiągające naprawdę wysokie prędkości.
Zaletą auta, które należy zaopatrywać w energię elektryczną, jest z pewnością wydajność silnika, dzięki czemu osiągi mogą być znacznie wyższe. W porównaniu z tradycyjnymi silnikami elektryczne mają mniej komponentów i prostszą konstrukcję, a ich żywotność jest o wiele dłuższa. Kolejnym atutem jest niska awaryjność, a jeśli już się pojawią, to ich serwisowanie zajmuje mniej czasu.
Cicha praca samochodu elektrycznego podczas jazdy wpływa na wyższy komfort podróżowania. Co istotne, zgodnie z przepisami prawa obowiązującymi dla e-samochodów wyprodukowanych po 1 lipca 2019 roku, zarówno elektryki, jak i hybrydy pracujące w trybie elektrycznym, muszą emitować dźwięk w przedziale prędkości 0-19 km/h.
Silniki elektryczne są ponadto bardziej ekologiczne i ekonomiczne, gwarantując stabilizację kosztów. Kolejnym atutem jest bezpieczeństwo. Według wielu ekspertów e-auta są znacznie bezpieczniejsze, ponieważ nie zawierają zbiorników z paliwem.