Czym jest tempomat?
Tempomat jest to urządzenie instalowane w samochodach, które ma za zadanie utrzymywać stałą prędkość auta bez względu na warunki zewnętrzne. Elektronika, w którą wyposażono urządzenie, ma zadanie kontrolować układ napędowy, by samochód jechał z prędkością określoną wcześniej przez kierowcę. Warto dodać, że tempomat działa zwykle w określonym zakresie prędkości, np. 30-200 km/h godzinę. Wynika to z faktu, że utrzymywanie stałej niskiej prędkości jest zwykle zbyteczne, a tempomat jest wówczas nieefektywny. Skrajnie wysokie prędkości są ograniczane ze względu na bezpieczeństwo uczestników ruchu i ryzyko związane z utrzymywaniem stałej, wysokiej prędkości. Tempomat jest doceniany zwłaszcza podczas długiej trasy, gdzie pożądane jest utrzymywanie stałej prędkości.
Jak działa tempomat?
Momentem, w którym tempomat rozpoczyna pracę tempomatu, jest sygnał do kierowcy. Musi on wskazać, że dana prędkość jest odpowiednia, a tempomat ma ją zachować i stale utrzymywać. Następnie swoją pracę rozpoczynają czujniki tempomatu. Ich zadaniem jest analiza położenia pedału gazu i hamulca. Sterownik, w który jest wyposażony tempomat, konfiguruje przepustnice tak, aby prędkość się nie zmieniała w trakcie jazdy. Dzięki temu systemowi samochód zachowa stałą prędkość bez ingerencji kierowcy i bez względu na nachylenie terenu, opory powietrza itp. Silnik dostaje po prostu „komendę” do zwiększonej pracy i większą ilość paliwa. Inaczej sprawa wygląda, jeśli w aucie dostępny jest tempomat aktywny. Od wcześniej opisywanego, tradycyjnego tempomatu różni się on tym, że dostosowuje prędkość do warunków i sytuacji na drodze. Jest on w stanie rozpoznać odległość, w jakiej znajduje się samochód jadący przed nami i dostosować prędkość do jego prędkości, np. zwalnia nasze auto, jeśli jadący przed nami samochód hamuje. Można go stosować nie tylko w trasie, ale też podczas jazdy w mieście. Umożliwia on nawet całkowite zatrzymanie samochodu w razie potrzeby.
Jak używać tempomatu?
Bez względu na to, czy posiadamy tempomat aktywny, czy tradycyjny jego stosowanie powinno zostać poprzedzone analizą warunków na drodze. W przypadku tempomatu tradycyjnego powinna to być sytuacja, kiedy prędkość w ciągu podróży ma być stała. W celu włączenia tempomatu należy przy prędkości, z jaką chcemy jechać, włączyć przycisk lub odpowiednią dźwignię tempomatu. Wyłączenie tempomatu można osiągnąć poprzez wciśnięcie pedału sprzęgła lub hamulca. System zapamiętuje też wybraną wcześniej prędkość i pozwala na powrót do niej, po wciśnięciu odpowiedniego przycisku. W przypadku gdy chcemy przyśpieszyć, wystarczy wcisnąć pedał gazu. Tempomat powróci do poprzedniej wartości przy zwolnieniu pedału gazu. Warto używać tempomatu z kilku powodów. Po pierwsze jest to bardzo wygodne podczas długich tras. Po drugie, gwarantuje bezpieczeństwo. Po trzecie, zmniejsza spalanie, utrzymując stałą prędkość auta. Nie bez powodu jest to zatem rozwiązanie, które stale się rozwija i zyskuje na popularności. Niegdyś będący luksusem tempomat, dziś jest już standardem.